Peregrine – jednejte s hrami jako v rukavičkách!

19 Apr

Periferií, kterými se dají ovládat hry, existuje spousta. Od klasických gamepadů a joysticků přes ovládání dotykovou obrazovkou až po různá zařízení, která vám umožňují místo sezení poskakovat před televizí a máchat kolem sebe rukama jako maniak. Velká část PC hráčů ale stále zůstává u osvědčené kombinace klávesnice + myš. Samozřejmě, i na PC se hrají závodní hry, letecké simulátory a arkádové hopsačky, na které volant nebo třeba gamepad využijete, ale u RTS her a jejich potomků a příbuzných je prostě kombinace rychlosti, přesnosti a velkého množství různých kláves nenahraditelná. Firma Iron Will Innovations chce se svým výrobkem toto paradigma změnit.

Co to vlastně Peregrine je? Jedná se futuristicky vypadající zařízení, ale technologie, kterou umožňuje jeho fungování, je vlastně docela jednoduchá. Peregrine je rukavice, na jejímž povrchu jsou vodivé plošky. Spojením dvou vodičů, jak známo, vzniká obvod – a rukavice tuto událost detekuje a odešle do počítače informaci o stisknutí “klávesy”. Rukavice má tři kontaktní plošky – jednu v dlani a dvě na palci (na špičce a na bříšku) – a osmnáct bodů na prstech. Signál se do hry odešle dotykem kontaktní plošky a jednoho z osmnácti bodů. Jednoduchý koncept, ale dává velké možnosti.

Peregrine

Rukavice Peregrine - na obrázku vidíme dotykové plošky (lesklé plochy v dlani a na palci) a body na prstech.

Rukavice na první pohled vypadá trochu neohrabaně a je možná těžké věřit, že by rychlost reakcí byla srovnatelná s klávesnicí, ale zkuste si to sami – dotknout se koncem prsteníčku dlaně nebo spojit palec a ukazováček je v podstatě stejně rychlé a jednoduché jako stisknout klávesu. Ruka přitom celou dobu zůstává v přirozené pozici a nijak se nepřekrucuje.

O tom, že rukavice Peregrine má svou budoucnost, ač třeba jen na okraji pozornosti, svědčí koneckonců už to, že je v prodeji už od roku 2010 a její výrobce zatím nezkrachoval. Cena rukavice je poměrně vysoká – $150, v přepočtu necelých 3000 korun. Ale někomu to zjevně za to stojí.  Rukavice je podle recenzí kvalitní a hodně vydrží. Své první zkušenosti s ní v rychlosti přibližuje profesionální hráč hry DotA zde (video obsahuje i ukázku fungování přiloženého softwaru).

Výhody, které rukavice poskytuje, pravděpodobně nejsou dost výrazné na to, aby nějak výrazněji prorazila mezi profesionální hráče počítačových her, kde záleží na reflexech a rychlé reakci – ačkoliv rychlost je s klávesnicí srovnatelná, přeučovat se prostě asi nestojí za to. Ale pohodlí, které nabízí, určitě potěší lidi, kteří u her prosedí řadu hodin v kuse – hráče World of Warcraft, Starcraftu 2 nebo League of Legends.

Jedno je jisté – už tím, že své tvůrce nepřivedla na mizinu, se rukavice Peregrine stala o mnoho úspěšnější než předchozí nechvalně známý pokus o ovládání her za pomoci rukavice… Power Glove.

Power Glove - obrázek zoufalého neúspěchu

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: