Ubuntu míří i na televize

13 Apr

Canonical (tvůrce Ubuntu) v lednu představil nový nadějný projekt. Nový derivát Ubuntu pro multimediální přehrávače, set-top-boxy a chytré televize Ubuntu TV. Jedná se o upravené, osekané Ubuntu s pozměněným grafickým prostředí Unity a přidanými televizními funkci.

Ubuntu TV splnuje evropské a americké standarty, mělo by tedy být kompatibilní se všemi možnými zařízeními a udělátky (i když v praxi to nemusí být tak jednoduché). A to na platformách x86 a  ARM. Chlubí se chytrým propojením s webovým služby (jak jinak v době cloudu) přes úložiště Ubuntu One. Samozřejmostí jsou záležitosti jako nahrávání pořadů a instalace dodatečných aplikací. Předpokládané uvedení do “ostrého provozu” je na plánu na konci tohoto roku. Novinky můžete sledovat přímo na stránkách Ubuntu TV.

Tento systém bude samozřejmě open source a prostředky na vývoj plánuje získávat skrz podíl z prodeje multimediálního obsahu a z komerční využití (přes certifikace a prémiové služby). Úspěch Ubuntu proti gigantům (mj. Google a Apple) závisí však určitě na schopnosti obchodních zástupců Canonicalu udat tento systém výrobcům televizorům. Snad se jim to povede. Ubuntu se musí nechat jedno. Neodbytně pracuje na odstranění bugu #1. Pokud jste zvědavý jak to vlastně vypadá,podívejte se na předběžné video:

Docela pěkný, ne?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: