Openstreetmap

11 Apr

Openstreetmap je projekt, který, jak již název napovídá, se snaží o vytvoření volně dostupných map. Projekt je založen na koncepci open-source. Velikou inspirací pro Openstreetmap je například Wikipedie. Mimo širokou členskou základnu, kterou měl tento projekt sám o sobě, se v poslední době postavily za Openstreetmap také velké firmy Apple a Microsoft. Dá se předpokládat, že jejich motivací je oslabit monopolní postavení Google Maps.

Rozhodl jsem se vyzkoušet Openstreetmap. Po zadání adresy se objeví volba z různých možností(například měst, pokud nebylo zadáno apod.) Až po tomto dalším výběru se objeví mapa. Mapa se mi zdá mírně zbarvená do fialova, ale to je možná záměrné. Rozhodně to nepřekáží přehlednosti. Zajímavé mi přijde značení tramvajových kolejí, to může pomoci při orientaci. Také jsou speciálně značené podchody. Obrovskou výhodou je značení každého domu popisným číslem. Při přesnosti hledání však ztrácí. Zatímco mapy na Googlu budovu naší školy najdou, tak Openstreetmap ukazují o několik desítek(stovek) metrů jinam.

Celkově se mi zdá tento projekt užitečný, ale ve srovnání s plně rozjetými mapami od Googlu se zatím zdá zaostalý. Chybí hlavně popis mnoha budov (restaurace, galerie, lékaři…), takže mapa se zdá z velké části prázdná.

Mapa

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: