ACTA

27 Jan

Anti-Counterfeiting Trade Agreement (obchodní dohoda proti pirátství) byla podepsána v Tokiu dvaadvaceti zeměmi EU včetně České republiky. Z členských zemí EU chyběly jen Německo, Holandsko, Slovensko, Kypr a Estonsko.

Jedná se o mezinárodní dohodu, která má chránit duševní vlastnictví. Tato dohoda obsahuje postihy pro piráty a jejich sankce. ACTA vzbudila asi nejvíce emocí možností celníků na hranicích prohledat i datová média, zda-li neobsahují nelegální obsah na který se vztahují autorská práva. Dále umožňuje například odpojit od internetu uživatelů, kteří poruší přijatá pravidla.

Hlavní změnou je přenos odpovědnosti i na uživatele nelegálních kopií.

ACTA byla v tichosti schvalována několik posledních let. První informace se vyskytly již v roce 2008, ale úplné znění se dostalo na veřejnost až loni.

Důležité je, že zatím se jedná jen o dohodu. Není tedy ještě právně závazná. Protože dohoda počítá i s trestněprávními represemi, budou ji muset v případě schválení Evropským parlamentem ratifikovat i jednotlivé členské státy.

Odpůrci upozorňují, že povede k omezování svobody internetu a cenzuře. Dohodu navíc nepodepsaly a ani v nejbližší době nepodepíšou některé důležité země jako například Čína.

Znění ACTA je možné nalézt zde

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: