Jak přizpůsobit desktopový OS pro tablety

1 Jan

Nedávno jsem si stáhl vývojářskou verzi Windows 8 a ve VirtualBoxu jsem si ji vyzkoušel. Hmph.

Nedokážu říct, že by nové rozhraní něco nějak vylepšilo, pokud jej nebudete využívat na tabletu. Teď stráví uživatel čas shlížením “fancy” animací zatímco bude skákat mezi starým dobrým desktopem a novou barevnou plochou s animovanými obdélníky. Tato plocha vymění Start a bude obsahovat obdélníky aplikací jak starých, standardních, tak nových full-screen “tailored” aplikací, přizpůsobených dotyku. Nejenže takovéto aplikace budou mít tlačítka, které budou ve většině případů větší i než ty u Androidu či iOS, ale lišty s tlačítkami se budou zobrazovat pomocí pohybu prstů, nebo, pokud uživatel nebude na tabletu, pomocí pravého tlačítka. To znamená, že třeba prázdná karta v Internetu Exploreru bude vypadat takhle (vlastní screenshot):

Když kliknete pravým tlačítkem, objeví se rozhraní:

Pohybem myši do levého spodního rohu naskočí menu s položkami “Start”, “Vyhledávat”, “Sdílet”, “Zařízení” a “Nastavení” (tzv. “Charms”) a také se zobrazí čas a datum.

Je tu ještě mnoho dalších změn: před příhlášením vám naskočí obrazovka s obrázkem a časem, který musíte prstem, klávesnicí, či myší “odsunout nahoru”, abyste mohli zadat heslo; počítač se vypíná přes “Nastavení” na domácí obrazovce Start nebo na přihlašovací obrazovce; tailored aplikace se nedají zavřít, není u nich možnost několika oken, a zatím všechna používala splash screen, ale ta doufejme s konečnou verzí zmizí. Zajímá by mě, co za “tailored” aplikace vyjde. Zatím nevidím, proč by člověk takové aplikace používal na počítači s klávesnicí a myší — jsou jasně určené pro dotyk a používat u nich myš je místy až bolestivé. Možná to je jen nezvykem…

Linuxovská prostředí KDE a GNOME se také snaží přizpůsobit rozhraní pro tablety. KDE vytváří speciální rozhraní “Plasma Active“, na kterém budou preferenčně běžet aplikace určené právě pro toto rozhraní. Už se pro něj připravuje i kancelářský balík: Calligra Active (upravená verze Calligra Suite).

Protože GNOME vždy dbal na to, aby jeho tlačítka byla velká a dobře se na ně klikalo, má to s přizpůsobením k tabletům lehčí než ostatní. GNOME Shell už sama o sobě docela připomíná WebOS: domácí plocha ukazuje běžící okna, lištu s několika vybranými aplikacemi a s tlačítkem k zobrazení všech aplikací a horní lišta obsahuje menu pro běžící aplikaci. Teď se vývojáři věnují vyvíjení nových aplikací, už navržených s dotykem v mysli, ovšem stejně použitelné i s myší a klávesnicí. Aplikace třetích stran se zatím ale dotyku nepřizpůsobují.

Gnome Shell Overview

—–

Randall Munroe, XKCD: "Windows 7"

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: