Internetové prohlížeče

10 Nov

Co vlastně internetový prohlížeč dělá? Jeho úkolem je zobrazit určitou webovou stránku podle jejího zdrojového kódu. Toto zobrazení dodržuje určité standarty, ale přesto i v tomto ohledu je prohlížečům ponechána veliká volnost. Na základě tohoto zobrazení se prohlížeče dělí na textové a grafické. V dnešní době však textové prohlížeče (například Elinks, Links a Lynx) jsou používané minimálně. V čem jsou tedy hlavní rozdíly mezi internetovými prohlížeči?

Rozdíly mezi prohlížeči jsou způsobeny rychlostí zobrazování, uživatelskou náročností, množstvím různých funkcí souvisejících s prohlížením webu, jako je například vytváření panelů v jednom okně nebo blokování reklam. Teď se tedy pokusím popsat tři nejpoužívanější internetové prohlížeče.

Internet Explorer je nejpoužívanější internetový prohlížeč. To je dle mého názoru způsobeno jeho zakomponováním do operačních systémů Windows. Především ve starších verzích měl IE problém s bezpečností a dodržováním webových standartů.

Mozilla Firefox je prohlížeč šířený pod EULA. Příjemné je na něm obrovské množství doplˇmků, ze kterých si uživatel může sám vybrat ty, které považuje za vhodné. Mezi oblíbené doplňky patří Adblock na blokování reklam.

Google Chrom je webový prohlížeč založený na renderovacím jádře WebKit. Tento prohlížeč je charakteristický velkou rychlostí načítáním stránek, která se přibližuje i dvojnásobku rychlosti jiných prohlížečů.

https://i1.wp.com/upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/7b/Usage_share_of_web_browsers_%28Source_Net_Applications%29.svg

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: