Invaze FOSS na tablety

3 Nov

Nejenže Google nedávno představil novou verzi svého mobilního operačního systému Android, jež, na rozdíl od předchozí verze bude tentokrát open-source, ale v plánech jsou i další mobilní open-source systémy.

Nejvíce nadějně vypadá zatím Tizen, náhraška za stávajicí MeeGo, pod vedením Intelu a Samsungu a samozřejmě i komunity open-source vývojářů, většina z nichž pouze přechází z MeeGo. Podobně jako Google má Tizen v plánu obsadit co nejvíce možných typů přístrojů — mobily, tablety, netbooky a i televize. Na rozdíl od Googlu jim k tomu však bude stačit jen jediný operační systém (Google má tři), stavěn na HTML5 a dalších webových standardech (něco jako WebOS).

I Ubuntu se chystá vstup na tablety, telefony a televize, ovšem až roku 2014. Když se vezme v úvahu, jaká nekonzistentní slátanina se vyklubala z uživatelského rozhraní Unity, že Linuxovské distribuce zatím neměly skoro žádný úspěch se získáváním si vývojářů a že dva roky je ve světě softwaru velmi dlouhá doba, zvláště když se ty hlavní mobilní platformy strašně rychle vyvíjí, nevidím tu moc šanci o úspěch. Ale kdo ví…

Když už mluvíme o softwaru co sice má své uživatele, ale stále ještě nedokázalo inovovat natolik, aby si získalo větší podporu, než má jeho Microsoftský protějšek, musíme zmínit evoluci starého OpenOffice.org, LibreOffice. Ten teď má v plánu se za několik měsíců dostat nejen na tablety a mobily, ale i na prohlížeče, prostřednictvím Broadway, HTML backendu GTK+ 3. V plánu je verze pro Android i iOS, ačkoliv licence LGPL, kterou LibreOffice používá, je v rozporu s EULA App Storu.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: