Jak by Windows 8 mohlo ovlivnit open-source

9 Oct

Secure Boot

Jednou z podmínek pro certifikaci počítače jako určeného pro Windows 8 je takzvaný “Secure Boot”. Pod “Secure Boot” výrobci hardware do systému zakódují tajné klíče, které zaručí, že může běžet jen to, na co je klíč. Takže když výrobce hardwaru nezakóduje i klíče pro Linuxovské distribuce, zákazník nebude moci pod Secure Boot spustit Linux. Microsoft se hájí tím, že povoluje hardware vypínač Secure Bootu. Je však na výrobcích hardwareu, aby tento vypínač zainkorporovali, a už se ví o plánovaných Windows 8 počítačích, který tento vypínač mít nebudou.

Windows Store

S Windows 8 také přichází Windows Store, centrum pro nacházení a zakupování nových aplikací a také jediné místo, odkud půjde nainstalovat tzv. “Metro” aplikace. Podobně jako Windows Phone Marketplace nebo iTunes Store bude Windows Store používat DRM. Neboť open-source license GPLv3 a LGPLv3, pod nimiž je vydáván např. LibreOffice, nepovolují dávat software do takovýchto obchodů, vypadá budoucnost tohoto softwareu na Windows 8 bledě. A i pro ten software, který užívá jiných open-source licensí, není Windows Store pod dohledem Microsoftu, který nikdy neměl open-source software v oblibě, dobrou zprávou.

Android

Nejenže Android musí čelit neustávajícím útokům na základě patentů ze strany (převážně) Microsoftu a problémům, které vycházejí z open-source přírody tohoto operačního systému, ale nyní bude muset čelit i příchodu Windowsů na tablety a telefony (nová verze Windows Phone bude založena na Windows 8). Pro výrobce hardwareu nebude moc atraktivní prodávat Android. Přece jen je pravděpodobné, že Windows 8 se dostane větší popularity, neboť bude všude, bude pro ní více aplikací (samozřejmě i Office) a přece jen má lepší uživatelské rozhraní — stejně jako situace Linux distribucí.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: