Novinky ze světa 3D tisknutí

28 Sep

Cévy

Pomocí speciální 3D tiskárny, fungujíc na principu multifotonové polymerizace, se povedlo německému týmu z Fraunhofer institutu vytisknout umělé cévy. Při multifotonové polymerizaci se soustředěním silných laserových paprsků na miniaturní ohniska stimulují molekuly materiálu, stávají se tak tvárnými a dá se s nimi manipulovat s vysokou přesností. Aby tělo cévy přijalo jako svoje, k potažení materiálu a jako součást inkoustů se používají modifikované biomolekuly. Výsledky své práce představí tým v říjnu na německém festivalu Biotechnica.

Bankomatové skimmery

Texanskému gangu se podařilo odcizit přes 400 000 dolarů pomocí bankomatových skimmerů vytisklých vysokokvalitní 3D tiskárnou (investice, jež je podle odhadů vyšla na něco mezi 10 a 20 tisíci dolarů). Skimmery jsou zařízení, jež se připevňují k bankomatům a typicky zaznamenávají jak magnetický proužek kreditní karty (pomocí čtečky připevněné k otvoru k vkládání karty), tak PIN (pomocí kamerky). Skimmery musí být dobře zamaskované — musí přesně odpovídat vzhledu a tvaru bankomatu, aby se na něj nepřišlo, a právě proto se na výrobu hodí 3D tiskárna.

AR-15 Lower Receiver

Vymodelovat i vytisknout se podařilo dokonce i Lower receiver zbraně AR-15 — jedinou součást zbraně, jejíž prodej je ve Spojených státech striktně regulován. Bude zajímavé vidět, jak se s rostoucím zájmem o 3D tiskárny, jež umožňují obejít určité zákony, a s čím dál tím větším portfoliem modelů k tisknutí vypořádají vlády.

Zdroje

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: