Ruský president uvažuje o financování ReactOS

15 Sep

ReactOS, relativně obskurní operační systém který má za cíl získat binární kompatibilitu s Windows jako open-source byl představen na každoročním ruském “Seliger” fóru, určeném pro podpoření inovativních aktivit mladých lidí. Jeden ruský člen komunity ReactOS, Alexander Rechitskiy, se na Seliger dostavil a úspěšně systém přezentoval se svým přítelem. ReactOS vyhrál cenu za nejlepšíprezentaci a grat 100 000 (asi 60 tisíc korun).

Tady ale příběh nekončí. 1. září zrovna ruský prezident Dimitrz Medvedev navštívil školu na které je přítel Alexandra Marat Karatov studentem. Škola věděla o jeho zapojení ve velkém softwareovém projektu a podpořila ho v prezentování projektu přezidentovi. Nebylo jesté jestli se prezentace skutečne uskuteční, ale Alexandr Marata na prezentaci připravil a nakonec se všechno vyplatilo.

Při jeho návštěvě školy mluvil prezident Medvedev se studenty školy, včetně Marata. Marat krátce představil nejnovější verzi ReactOS a p5edvedl bootování nebo spuštění několika nativních Windowsových programů. Marak řekl že je OS připravený pro asi 80% každodenního používání a by bylo potřeba asi 1 milion eur pro dokončení vývoje do roku.

“Toto je vskutku zajímavý projekt,” odpověděl prezident Medvedev.

Poté dodal: “Uvidím. Budeme přemýšlet. Milión nebo ne, ale budeme přemýšlet.”

[http://www.reactos.org/en/news_page_67.html] [http://en.wikipedia.org/wiki/ReactOS]

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: