Google za měsíc představí alternativ JavaScriptu

15 Sep

Z interního e-mailu Google vychází, že Google za měsíc představí alternativ k JavaScriptu (zatím jej nazývá Dart) na své GOTO konferenci. Podle Googlu má JavaScript základní strukturální chyby, jež zabraňují developerům stavit kvalitní a rychlé webové aplikace. Dart má tyto problémy obejít. Google doufá, že výrobci internetových prohlížečů do prohlížečů Dart zainkorporují, avšak nestaví na této technologii všechny své naděje. Google bude stále pracovat na vylepšování JavaScriptu, jež se mu bude hodit v čase, kdy Dart poroste a v případě, že Dart neuspěje. Google také představí překladač, jež bude převádět Dart na Javascript, pro prohlížeče, které Dart ze začátku neadoptují. Na tento překladač se budou moci developeři spoléhat i poté, co Dart dosáhne dostatečné dospělosti a přijetí.

Brendan Eich, zakladatel JavaScriptu, který dnes pracuje pro Mozillu, si stěžuje na neotevřený přístup Googlu, co se týče vývoje Dartu. Pokud Google opravdu chce z Dartu udělat otevřený standard, měl by podle Eicha také vyvíjet Dart otevřeně už od začátku, ne za zavřenými dveřmi. Google už čelilo podobné kritice za svůj “neotevřený” přístup při vývoji Androidu, u nějž sice zdrojový kód prvních dvou verzí je volně stáhnutelný pod Apache license 2, ale zdrojový kód nejnovější verze 3 pro tablety zatím nebyl vydat, neboť ještě není dostatečně kvalitní. Snaha o vytváření webových standardů není pro Google novinka: podobně se snaží o adopci NaCl (Native Client, technologie, jež by umožnila stavět webové aplikace na nativním kódu), SPDY (alternativ k HTML k rychlejšímu načítání stránek) a WebM (open-source video formát, jež má čelit proprietárnímu H.264 jako formát pro HTML5 videa).

Na druhou stranu, Mikkel Kamstrup Erlandsen, vývojář pro GNOME, je rád, že Google zatím vyvíjí Dart za zavřenými dveřmi. Z Google Plus:

“If history has taught us anything it is that languages and APIs designed by a committee always ends with a complete cluster fuck.

I am sure that there are loads of people upset about this notion. Consider how many people make a living from the process. Huge committees and working groups, spending gazillions of man hours in endless pointless discussions, conferences, prototypes, corporate lobby work, the list goes on and on. That just nets up in an ungodly amount of $$$. All for a mediocre-to-catastrophically bad outcome.

Yay Google! Go for it!”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: